Yüksel-Kemal Behzetoğlu

Anasayfa / Hatay'ın Hayırseverleri / Antakya >

Yüksel-Kemal Behzetoğlu Anadolu Lisesi /Hayırseverimiz Yüksel-Kemal Behzetoğlu
Öncelikle okul yaptırmaya nasıl karar verdiniz?
Kemal Bey: Hiç kimsenin bir etkisi olmadı. Bu düşüncemiz kendiliğinden oluştu. Biz hayır yapmayı seven bir aileyiz. Ölümlü dünya… Kimse beraberinde bir şey götüremiyor, mal, mülk her şey burada kalıyor; yalnız götürdüğümüz tek şey yaptığımız hayırlardır. İnsan ardında bir isim bırakmalıdır. Yaptığınız hayrat da işe yaramalı, çok insan bundan yararlanmalı diye düşündük. İşte bu nedenle okul yaptırma fikri ortaya çıktı. Şunu da belirtmek isterim ki okul binasını tamamen kendi paramızla yaptık, yani giderlerimizi vergiden düşmedik. Yani Devletimize yük getirmedik.
Kemal Bey, sizin ya eşinizin okulla iletişimi sürüyor mu, okula gidip geliyor musunuz?
Kemal Behzetoğlu: Okul yönetimi ile sürekli görüşüyorum. Sağlığımın elverdiği ölçüde okula gidip geliyorum. Ayakta fazlaca duramamama rağmen okulun her türlü sosyal ve kültürel etkinliklerine katılmaya çalışıyorum. Eşim de bana bu etkinliklerde eşlik eder ve ayrı bir keyif alır.
Yüksel Hanım, Kemal Bey çevrenizde sizden etkilenerek okul yaptıran oldu mu ya da yaptırmak isteyen dostlarınıza, arkadaşlarınıza nasıl tavsiyelerde bulunursunuz, imkânı olanlara neler söylemek istersiniz?
Doğrudan böyle bir iletişim kurduğum hayırsever olmadı. Ancak her yer zamanda hayırseverlikten, okul ve eğitim tesisi yaptırmaktan bahsediyorum. Bu iş çok zevkli bir hayır işidir. Manevi hazzı da yüksektir.
Bir eğitim kurumunda isminizin yer alması nasıl bir duygu?
Yüksel Hanım: Bizler hayattayken adımızı bir hayır kurumunda yani okul da görmekten son derece mutluyuz. Öğrenciler bizleri görünce gözlerindeki ışıltıdan ayrı bir guru duyuyorum. Bunu anlatmak mümkün değil.
Kemal Bey: Okulun tabelasında eşimin ve benim ismimin yer alması çok önemli değildi. Ancak tabii ki bir eğitim kurumunda ebedi olarak ismimizin yaşayacak olması bize manevi bir huzur veriyor. Her insanın ismi mezar taşında yaşayacaktır. Ancak bizim ismimiz ayrıca okulda da yaşatılacaktır.
Okulda ilk ders zili çalınca neler hissettiniz?
Eşimle birlikte açılış töreninde eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin ÇELİK ile birlikte bulunduk. Açılışı birlikte yaptık. O an doğru bir iş yaptığımızı bir kez daha anladık. O an çok heyecanlıydım. Şimdi bile o heyecanı yaşıyorum. Açılışımıza katılan herkesi de ayrıca kutluyorum.
Okul yapımı sırasında karşılaştığınız sorunlar oldu mu?
Okulumuz 2008 yılında eğitim öğretime başlamasına rağmen tahsis ve diğer işlemlerinin daha sonra yapılması sırasında sorunlar oldu. Okulun inşaat ruhsatı vb. bürokratik işlerinin zamanında olmaması, SSK işlerinin gecikmesi, tapu devir işlemleri… Bunlar biraz sorun oldu. Ayrıca okulun bodrum katının dolgu yerine boş olarak çok amaçlı salon, kazan dairesi ve kantin yapılabileceği ikazıma rağmen dolgu yapılmış olması sorun olarak sayılabilir.
Öğrencilere, öğretmenlere ve gençlere neler tavsiye edersiniz?
Kemal Bey : Bizler bu okulu yeni nesil ve gençler için yaptırdık. Bundan sonrası da siz genç nesle düşmektedir. Yüksel-Kemal Behzetoğlu Anadolu Lisesini yükseltmek ve marka yapmak sizin elinizdedir. Çalışan kazanır. Bu anlamda gayretlerinizi bekliyoruz.
Yüksel Hanım: Siz neler hissediyorsunuz? Duygularınızı bizimle paylaşır mısınız?
Eşimle birlikte ikimizin adının yaşatılacağı bu okulun yaptırılma düşüncesi ile başlayan süreçten bu güne eşimle, çocuklarımla gurur duyuyorum. Bu bize büyük guru veriyor.
Gelecek yıllarda okul yaptırma, eğitim alanında hayırseverliğe devam etme gibi bir düşünceniz ve projeleriniz olacak mı?
İmkânımız olursa yeni bir okul veya eğitim tesisi yapmak isterim. Bu yolda çalışmalarımız devam edecektir.
Eğitim Sevdalısı Hayırsever Behzetoğlu Ailesi’nin eğitimle ilgili düşündükleri projelerle sevinirken yaşayan bir tarih edası ile Yüksel Hanım ve Kemal Bey’in Antakya’mız ile ilgili hoş sohbetine doyamadık. Kendilerine sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz.

Bu kayıt 24/10/2014 00:53:31 tarihinde oluşturulmuş ve 3533 kere ziyaret edilmiş.

İlçelere Göre Hayırseverlerimiz

AntakyaArsuzİskenderunBelen
PayasDörtyolErzinHassa
KırıkhanYayladağıAltınözüDefne
KumluSamandağReyhanlı