Osman-Levent-Bülent Mıstıkoğlu

Anasayfa / Hatay'ın Hayırseverleri / Antakya >

Hatay Saadet-Yusuf Mıstıkoğlu Tarım Meslek Lisesi / Hayırseverimiz Osman-Levent-Bülent Mıstıkoğlu adına Osman Mıstıkoğlu
Öncelikle anneniz ve babanız adına okul yapımına nasıl karar verdiniz?
Babam ve annem adına bir okul yaptırmak istediğimi Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bildirdim. Armutlu mahallesindeki arsayı bana gösterdiler. Dere kenarı olması beni biraz endişelendirdi. Bu düşüncemizi köyümüz muhtarı duymuş. Apaydın Köyü Muhtarı Bize ulaşarak köyümüzde bir okul yapılması ve bölgemizde lise olmadığını bana söylediler. Böylece fikrimiz değişti. Köyümüzde bir tarım Lisesinin yapılmasının ihtiyaca uygun olacağını düşündük. Amik ovasında tarım yapılan bir yerde tarım lisesinin olmasının daha uygun olacağı Akdeniz bölgesinde böyle bir okul olmadığını da yaptığım araştırmayla öğrenmiş oldum.
Osman Bey, sizin ya da eşinizin veya çocuklarınızın okulla iletişimi sürüyor mu, okula gidip geliyor musunuz?
Okulumuz inşaat aşamasında olduğu için sık sık inşaatı görüyorum. Mimari projeyi ben kendim hazırladım. Ben aynı zamanda mimarım ve inşaat sektöründe faaliyet yapıyorum. Teknolojik donanımı ile bölgemize cevap verebilecek uygulama alanı (arazileri) olan, her türlü sosyal aktivitelerin yapıldığı, bir okul yaptırma işini sürdürüyoruz.
Osman Bey çevrenizde sizden etkilenerek okul yaptıran ya da yaptırmak isteyen oldu mu, dostlarınıza, arkadaşlarınıza nasıl tavsiyelerde bulunursunuz, imkânı olanlara neler söylemek istersiniz?
Biz diğer hayırseverlerden etkilendik diyebiliriz. Köyümüzde böyle bir yapının yer alması bu hayırların özellikle eğitim alanında yapılmış olması ayrı bir huzur veriyor. Anne ve babamıza olan manevi borcumuzu böylece ödediğimizi düşünüyoruz.
Anne-babanızın adlarını yaşatmanız nasıl bir duygu?
Anne ve babama bir vefa borcumuz olduğunu biliyoruz. Babam ovamızda hatırı sayılır ağalardandı. Bizleri okutmak için elinden gelen her türlü desteği verdi. Ben mimarım. Kardeşim ziraat mühendisi, bir diğer kardeşim ise inşaat mühendisi... Kardeşim iki dönem milletvekili de oldu. Bu emeklerin karşılığı olmayacaktır. Ama babamızın ve annemizin adının yaşatılacak olması ayrı bir gurur ve onur kaynağımızdır. Kardeşlerimle birlikte bu okulu yaptırıyoruz. Kardeşlerim de ben de bu hayır yarışında yer almış olmaktan ve anne babamıza olan manevi bir borcumuzu yerine getirmiş olmaktan dolayı mutluyuz.
Sayın Osman Bey; okulun bittiği ve eğitim öğretime başlayacağı, ilk ders zili çalacağı gün orada bulunmayı istiyorsunuzdur elbet, duygularınızı bizimle paylaşır mısınız?
Okulumuz henüz inşaat aşamasında ama inşallah okulun açıldığı günleri de görmek bizlere nasip olur diye düşünüyoruz. O günleri düşünerek hayal ederek ayrı bir heyecanla işimize sarılıyoruz.
Osman Bey, okulun yapımı ve inşaat işlemleri sırasında karşılaştığınız sorunlar oldu mu?
Yapımına karar verdiğimiz andan itibaren tip projesinin olmaması, uygulama alanı, lojman, yurt vb. eklerinin de yapılacak olması projemizde sürekli değişikliğe neden oldu. Ancak şu an projesi bitmiş ve inşaatı devam etmektedir. Amik ovasının çok verimli bir ova olmasına rağmen ovadan tam anlamıyla faydalanılamadığını görmek bize ayrı bir cesaret verdi.
Öğrencilere, öğretmenlere ve gençlere neler tavsiye edersiniz?
Bölgemizin tarıma dayalı bir hayatı olmasına rağmen tarımın tekniğine uygun yapılmaması nedeniyle gelirin orantılı olmadığını gördük. Bu okulumuzda öğrenim görecek öğrencilerin bu anlamdaki teknik ara elman eksikliğini karşılayacaktır. Bu anlamda İsrail gibi toprağı olmayan ülkelerin ileri teknoloji ile yüksek verim aldıklarını gördüm. Yeni nesilden de bu anlamda işini bilerek yapmaları en büyük temennimizdir.
Gelecek yıllarda okul yaptırma, eğitim alanında hayırseverliğe devam etme gibi bir düşünceniz ve projeleriniz olacak mı?
Bu okulumuz ilk projemiz oldu. Jandarma ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne vb. kurumlara arsa bağışladık. Bu anlamda hayır işlerimiz kendi imkânlarımız ölçüsünde devam edecektir.
Eğitim yürekten inanmış hayırsever Mıstıkoğlu Ailesi’nin bir mensubu olan Osman Bey’in eğitimle ilgili düşündükleri ve hayata geçirdikleri projeleri olan Tarım Meslek Lisesi’nin Hatay’da bir ilk olması hasebiyle Hatay’da yepyeni bir imkân oluşturduklarını görmek biz öğretmenler için yükümüzü paylaşan insanların olduğunu hissederek büyük bir gururu, ümidi yaşamamıza vesile oldu. Hatay’ın adeta sembolü Amik ovasından yeterince verim alacak beyinler yetiştirecek bir okul yaptırmalarının apayrı bir anlamı olduğunu düşünüyor ve anne-babalarını şükranla anıyoruz.

Bu kayıt 23/10/2014 23:07:34 tarihinde oluşturulmuş ve 2092 kere ziyaret edilmiş.

İlçelere Göre Hayırseverlerimiz

AntakyaArsuzİskenderunBelen
PayasDörtyolErzinHassa
KırıkhanYayladağıAltınözüDefne
KumluSamandağReyhanlı