Nevzat Şahin

Anasayfa / Hatay'ın Hayırseverleri / Defne >

Selim Nevzat Şahin Anadolu Lisesi / Hayırseverimiz Nevzat Şahin
Nevzat Bey öncelikle okul yapımına nasıl karar verdiniz?
1987 yılında oğlumu elim bir trafik kazsında kaybettim. Ben üniversite okuyamadım. Oğlum çok dürüst ve çalışkan bir çocuktu. Oğlum adına okul yapma düşüncemi dönemin valisi olan Hanifi Demirkol Bey’e anlattım. Anında seferber olundu. Ve şehirde okul yeri olarak ayrılan yerler bana gösterildi. Şimdiki yer nasip oldu. Protokol imzalandı. Bir yıl içinde okulu tamamladım. Okul ilk olarak ilköğretim okulu iken sonra ihtiyaca binaen Anadolu Lisesi olması istenildi. Dönemin Milletvekili Olan Nurettin Tokdemir’in katkıları ile okulumuz Anadolu Lisesi haline geldi. Sayın Valimizin talebi ile kat ilavesi ve okulun tüm donanımlarını döşettim. Yaptığım tüm şeyleri oğlumun evi olarak gördüğüm okula hizmet etmekten gurur duyuyorum.
Okulla iletişiminiz sürüyor mu, okula gidip geliyor musunuz?
Okulla bağım devam ediyor. Okulun her tür sosyal ve kültürel faaliyetlerine katılıyorum. Öğrencilerin beni görünce sevinmeleri beni heyecanlandırıyor. Her isteklerini yerine getiriyorum. Yılsonundaki mezuniyet törenlerine katılıyorum. Pilav gününe mutlaka katılıyorum.
Çevrenizde sizden etkilenerek okul yaptıran ya da yaptırmak isteyen dostlarınıza, arkadaşlarınıza nasıl tavsiyelerde bulunursunuz, imkânı olanlara neler söylemek istersiniz?
Ben okul yaptırdığımda Antakya’da Osman Ötken adını taşıyan bir hayırsever okulu vardı.(Lise olarak) Ben galiba ilk hayırseverlerden oldum. Tabi ki benden sonra sayılar çoğaldı. Bunu görmekten ayrı bir onur duyuyorum. Oğlum adına Küçükdalyan Beldesinde bir Sağlık Ocağı yaptırdım. Ben Allah ömür verdiği müddetçe hizmet etmeye devam edeceğim. İnsanları rengi, dini, dili konusunda ayırt etmeyen birisiyim. Bana göre iki tip insan vardır. Bir; iyi insan, iki; kötü insan... Gerisi boştur. Ben dürüstlüğü, çalışkanlığı, ilkeli yaşamayı, varlığımı bu ülke için seferber etmeyi seven bir kişiyim.
Nevzat Bey; bir eğitim kurumu yaptırmış olmak nasıl bir duygu, bizimle paylaşır mısınız?
Okul, oğlumun adını taşıyor. Okula oğlumun evi olarak bakıyorum. Okula baktıkça oğlumu yaşatıyorum. Oğlumun adını yaşatmak, herkesin faydalandığı bir eğitim kurumunda adını yaşatmak çok güzel bir onur kaynağı. Bunu anlatmak, ifade etmek yetersiz... Kelimeler yetmiyor. Oğlumu çok seviyordum. Okulu da çok seviyorum.
İlk ders zili çaldığı gün, okul açılışında neler hissettiniz?
Okulun açılışına o dönemki Valimiz Utku Ac, Milletvekillerimiz Nurettin Tokdemir, Nihat Matkap, daire amirleri, Garnizon Komutanı, sayısız davetli, öğrenci velileri ve basın mensubu katıldı. O an yaşadıklarımı ifade etmek çok zor. Duygulandım. Oğlumun yaşadığını, yaşatıldığını hissettim. Gözlerim doldu. Sevinci ve üzüntüyü birlikte yaşadım galiba.
Nevzat Bey okulun yapımı ve inşaat işlemleri sırasında karşılaştığınız sorunlar oldu mu?
Okulu bir yıl gibi kısa bir sürede tamamladım. Anadolu Lisesi’ne dönüştürülmesi ile de iki kat ilavesinde bulundum ve tüm donanımını karşıladım. Başta Sayın Valimiz, müdürlerimiz, velilerimiz hep yardımcı oldular. Bu konuda hiçbir sorun yaşamadım.
Öğrencilere, öğretmenlere ve gençlere neler tavsiye edersiniz?
Ben üniversite eğitimi alamadım. Ancak Allah bana beş çocuk nasip etti. Hepsini okuttum. Bir kızım hâkim, biri öğretim görevlisi, biri öğretmen, rahmetli oğlum üniversite mezunu idi. Diğer oğlum üniversite eğitimini tamamlayarak şu an yanımda ticari hayata başladı. Şimdiki nesil, bizlerden çok şanslı... Şimdi her imkân var. Yapacakları tek şey; “okumak” Dürüst, çalışkan, güvenilir bir insan olmalarını istiyorum. Ben Allah’ın bana emanet ettiği varlıkları emaneten yönetiyorum. İnsanların hizmetine sunmaya çalışıyorum. Yeni nesilden de beklentim böyle olacaktır.
Sayın Nevzat Bey, hayırsever olmak nasıl bir duygu?
Oğlum adına bir okul yaptıracağımı eşime söylediğimde çok memnun oldu. “Allah senden razı olsun, çok iyi düşünmüşsün” dedi. “Tabi gözleri dolarak ifade etti.” Eşim her konuda desteğimdir. O’na sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.
Gelecek yıllar için okul yaptırma, eğitim alanında yeni hayırlarda bulunma gibi bir düşünceniz ve projeleriniz var mı?
Ben okul yaptırdım. Sağlık ocağı yaptırdım. Camiye taziye evi yaptırdım. Allah’ın emanetini insanların istifadesine sunmaktan onur duyuyorum. İmkânlar olduğu müddetçe bu çalışmalarımız devam edecektir. Geçenlerde bir okulun tüm boya işlerini yaptırdım. Ömrüm yettiği müddetçe hayır işlerim de devam edecektir. Hayatta üç şeyim var. Eşim, işim, çocuklar... Sigara yok, gece hayatım yok ailesine sadık bir aile babasıyım.
Hayırseverimizi Tanıyalım;
Nevzat Şahin, 1934 Antakya doğumlu olup, Hatay Devleti Eski Milletvekili Selim Mahmut Şahin’İN oğludur. Öğrenimini Antakya’da yapmış 1956 yılında işadamı olan babası ile birlikte ticarete başlamıştır. 1962 yılında Sevsen Şahin ile hayatını birleştirmiştir.1972 yılında babasının vefatı üzerine ticari faaliyetlerine tek başına devam etmiştir. 50 yıllık kayıtlı vergi mükellefi olup 1987 yılında vefat eden oğlunun haricinde 3 kız ve bir erkek evlat babasıdır.
Halen Antakya’da SELER Teks.Tic. ve San. AŞ., RELES İth. İhr. Tic. Ltd. Şti. OYAK Sigortaya bağlı RELES Sigortacılık Ltd. Şti.ve RELES Oto Kiralama Ltd.Şti’nin yönetim kurulu başkanıdır. HASİAD’ın kurulduğu günden bu yana üyesi olup Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Vakfının kurucu üyesidir. 1987 yılında elim bir trafik kazası neticesinde ebediyete intikal eden oğlu Selim Şahin’in anısına 1995 yılında 3 kat 24 derslik olarak yapılmış ve döşenmiştir.
Okulumuzun Adını Taşıdığı Merhum Selim Nevzat Şahin’i Tanıyalım;
4 Eylül 1963 yılında Sevsen-Nevzat Şahin’in ilk çocuğu olarak Antakya’da doğdu. İlkokulu Fevzi Çakmak, orta ve lise tahsilini Antakya Özel Ata Lisesi’nde yaptı. 1980-1981 öğretim döneminde Gazi Üniversitesi İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme Fakültesi’ni kazandı. 1983-1984 Öğretim döneminde fakülteyi iyi derece ile bitirdi.

Vatani görevini Ankara Polatlı Topçu Okulu’nda yedek subay olarak yaptıktan sonra, Antakya da ortağı ve kurucusu olduğu SELER Tekstil Tic. ve Sanayi A.Ş de Genel Müdür olarak çalıştı.11 Kasım 1987 tarihinde talihsiz bir trafik kazasında genç yaşta aramızdan ayrıldı. Bu okul, Selim Şahin’in anısına babası işadamı Nevzat Şahin tarafından, 1995 yılında yaptırılmış ve döşenmiştir.

Antakya’ya lise yaptıran ilk hayırseverlerimizden biri olan Nevzat Bey’e şükranlarımızı sunuyor, okulumuzun adını taşıdığı Merhum Selim Şahin’i de rahmet ve minnetle anıyoruz.

Bu kayıt 23/10/2014 20:47:09 tarihinde oluşturulmuş ve 4441 kere ziyaret edilmiş.

İlçelere Göre Hayırseverlerimiz

AntakyaArsuzİskenderunBelen
PayasDörtyolErzinHassa
KırıkhanYayladağıAltınözüDefne
KumluSamandağReyhanlı