“Kırsalda Tiyatro” Projesi Başarı İle Sürüyor…

"Hatay Genç Tiyatrocular Grubu"nun uygulanmakta olan "Kırsalda Tiyatro" projesi turne faaliyetleri sürüyor...

Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile “Genç Tiyatrocular” grubunun iş birliği ile yürütülen, A.B. Gençlik Programı Alt Eylem 1. 2. Gençlik Girişimi projesi olan “Kırsal’da Tiyatro” Projesi sürüyor.

Proje, Tiyatro alanına ilgili ve bu alanda yetenekli olmasına rağmen bugüne kadar yeteneğini icra etme fırsatı olmayan gençlere tiyatro eğitimi imkanı sunmuş ve onlara yeni sahne tecrübeleri kazandırmıştır.

Proje faaliyetleri kapsamında Hatay ili genelinde daha çok köy ve merkezden uzak mahallelerdeki öğrencilere yönelik düzenlenen Tiyatro Turnesine izleyicilerin ilgisi de dikkat çekmiştir.
Proje Koordinatörü Türkçe Öğretmeni Ahmet ŞANAL; Daha önce hiçbir şekilde tiyatro izlemeyen 1.000’e yakın öğrenci tiyatro ile buluşturmanın heyecanı içinde olduklarını belirtti ve proje ile ilgili değerlendirmelerde bulundu:

“Özellikle “Cephelerde Yeniden Doğduk” adlı tiyatro oyunu ile de gençlere, çocuklara ecdadı anlatmanın apayrı bir önemi olduğunu düşünüyoruz. Ben şartlar elverdiği müddetçe özellikle köy ve merkezden uzak mahallelerimize yönelik bu tarz sosyal faaliyetlere imkan verecek projeler üretmeyi arzu ediyorum. Tabii proje tek başına ortaya konacak bir şey değil. Bu konuda bize yer tahsis eden Antakya Belediyesine, Hayrettin Özkan Ortaokulu idaresine özellikle Okul Müdür Yardımcısı Mustafa Çerçi Bey’e, projemize eğitmen tahsis etmek suretiyle ayni olarak katkı sağlayan İl Milli Eğitim Müdürlüğüne, bilhassa sayın İl Müdürümüz Osman Şimşek Beyefendi’ye teşekkürlerimi arz ederim.” dedi.

Proje ile ilgili İl Milli Eğitim Müdürü Osman Şimşek de: “Bu tarz, öğrencilerimize fayda sağlayacak eğitsel ve kültürel faaliyetleri, merkezden uzak köylerimizdeki öğrenciler için tiyatroyu lüks olmaktan çıkaran ücretsiz turneleri her zaman destekleyeceğiz.”

Proje kapsamında şuana dek ücretsiz oyun sahnelenen Mahalle/Köy/Beldeler:

Belen Sarımazı Mahallesi-Sebati Gönenç İlkokulu
Bozlu Köyü-İspir Baram İlköğretim Okulu
Bozlu Köyü-Kırsalda Doğaçlama
Merkez Havuzlar Mahallesi-Gazipaşa Ortaokulu*
Hassa Aktepe-Aktepe İlköğretim Okulu
Merkez Esentepe Mahallesi-Mehmet Akar İlkokulu
İskenderun Esentepe Mahallesi- Deniz Nakliyeciler Derneği İlköğretim Okulu*
Arsuz-Nardüzü Köyü-Nardüzü İlköğretim Okulu
Kırıkhan-Yatılı Bölge Ortaokulu
Kumlu-Kumlu Ortaokulu-İsmet Mursaloğlu Lisesi
Reyhanlı Tayfur Sökmen Köyü-Tayfur Sökmen İlköğretim Okulu*
Samandağ Koyunoğlu Beldesi-Koyunoğlu Ortaokulu
Yayladağı- Yayladağı Yatılı Bölge Bölge Ortaokulu

*Bu okullarda tiyatro oyunu farklı seanslarla izleyici yoğunluğu sebebi ile tiyatro oyunu ikişer defa sahnelenmiştir.

Bu proje T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı, AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığınca (Ulusal Ajans, http://www.ua.gov.tr) yürütülen Gençlik Programı kapsamında ve Avrupa Komisyonu'ndan sağlanan hibeyle gerçekleştirilmiştir. Ancak burada yer alan görüşlerden Ulusal Ajans veya Avrupa Komisyonu sorumlu tutulamaz.