"Cephelerde Yeniden Doğduk" Ömer TUNCER

Çanakkale İle İlgili Tİyatro Oyunu

Cephelerde Yeniden Doğduk / Ömer TUNCER
Yıl 1914 Anadolu’da bir köy...Yeni açılan Çanakkale Cephesine asker sevkiyatı için bütün yurda olduğu gibi köylere de çağrı yapılmıştır.Eli silah tutan bütün gençler, cepheye gönderilmektedir. Kahramanımız olan Ökkeş, yeni evli ve hanımı hamiledir. Doğacak çocuğunu görmeden cepheye gidenler arasına katılır.
****
Ökkeş cepheye varmış ve kendi gibi Anadolu’nun çeşitli köylerinden gelen diğer asker arkadaşlarıyla da tanışmıştır. Ökkeş, cephe arkadaşları Mehmet Çavuş ve Duran Ali ile birlikte kendilerine bir mevzi yapar.Günler geçtikçe çatışmalar şiddetini arttırır. Çetin bir çatışma neticesinde Duran Ali ve Ökkeş şehit düşer.
****
Ve nihayet düşman püskürtülmüştür.
Yüzbaşı Ferhat sahneye girer ve M.Akif’in şu dizeleri dökülür ağzından:
“Asım nesli diyordum ya nesilmiş gerçek, İşte çiğnetmedi namusunu çiğnetmeyecek!”Bu proje T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı, AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığınca (Ulusal Ajans, http://www.ua.gov.tr) yürütülen Gençlik Programı kapsamında ve Avrupa Komisyonu'ndan sağlanan hibeyle gerçekleştirilmiştir. Ancak burada yer alan görüşlerden Ulusal Ajans veya Avrupa Komisyonu sorumlu tutulamaz.