1. Basın Açıklaması(Kırsalda Tiyatro Projesi Uygulamaya Girdi)

Antakya Belediye Başkanlığının “eğitim yeri” tahsis ederek, Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğünün de eğitmen görevlendirerek ayni olarak katkı sağladığı projemizin bu katkılarla daha verimli bir şekilde uygulanacağına inanıyoruz.

Saygıdeğer Basın Mensupları,
Genç Tiyatrocular grubu olarak bugüne dek başta Hatay İli genelinde olmak üzere ülkemizin çeşitli illerinde tiyatro faaliyetleri yürüttük. Amacımız gençlerin ve çocukların milli ve manevi hususlarda tiyatro yolu ile bilinçlenmesiydi.
2013 yılı için de aynı hedeflerle bir proje geliştirerek toplumumuza fayda sağlamak istedik. Bu kapsamda A.B. Gençlik Programı Alt Eylem 1. 2. Gençlik Girişimlerine yönelik yazdığımız “Kırsalda Tiyatro” adlı proje T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI A.B. Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından kabul edildi ve 26.03.2012 tarihinde Türk Ulusal Ajansı ile grubumuz arasında bir sözleşme imzalandı.
Antakya Belediye Başkanlığının “eğitim yeri” tahsis ederek, Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğünün de eğitmen görevlendirerek ayni olarak katkı sağladığı projemizin bu katkılarla daha verimli bir şekilde uygulanacağına inanıyoruz. Bu bakımdan bize her türlü konuda destek olan Türk Ulusal Ajansı yetkilileri başta olmak üzere, Sayın Belediye Başkanımız Doç. Dr. Lütfü Savaş’a ve İl Milli Eğitim Müdürümüz Osman Şimşek’e teşekkürlerimizi arz ederiz.
3 Ay sürecek olan bu proje ile öncelikli olarak tiyatro eğitimleri verecek ve ardından ilimiz genelinde Ömer TUNCER’in kaleme aldığı “Cephelerde Yeniden Doğduk” adlı bir tiyatro oyunu için merkez dâhil 12 ilçemize yönelik turne faaliyeti de tertipleyerek daha önce tiyatro ile tanışmayan gençlerimizi tiyatro ile tanıştıracak ve eğitimlerimize katılan gençlerden seçeceğimiz oyun ekibine de turne tecrübesi kazandıracağız.
Toplantı, eğitim, turne, oyun sahneleme, prova vs. çalışmaların yer ve saatleri zamanı geldikçe çok kıymetli basın mensuplarımız aracılığıyla kamuoyuna duyurulacaktır.
Tiyatro alanında yetenekli olduğuna inanan ve bu alanda kendini geliştirmek isteyen gençlerimizi www.genctiyatrocular.com uzantılı internet sitemize müracaat ederek bizlerle irtibat kurmaya davet ediyoruz.

Katılımlarınız için teşekkür eder, saygılar sunarım.
Genç Tiyatrocular Grubu Adına
Yasal Temsilci;
Ahmet ŞANALBu proje T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı, AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığınca (Ulusal Ajans, http://www.ua.gov.tr) yürütülen Gençlik Programı kapsamında ve Avrupa Komisyonu'ndan sağlanan hibeyle gerçekleştirilmiştir. Ancak burada yer alan görüşlerden Ulusal Ajans veya Avrupa Komisyonu sorumlu tutulamaz.