Genç Tiyatrocular Grubu Hakkında

Grubumuz, Hatay'da sosyal yönden geri kalmış mahalle ve köylerde daha önce çeşitli tiyatro faaliyetleri icra ederek sosyal yönden dezavantajlı gruplara hitap eden ve bu dezavantajlılar için çağın kültür ve medeniyet seviyesine ayak uydurmaları yolunda eğitim çalışmaları icra eden kişilerden müteşekkildir.

Antakya Belediyesi Oda Tiyatro Salonunda dört defa, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Konferans Salonunda iki defa faaliyette bulunan bu grup, zaman zaman Antakya Halk Eğitim Merkezi A.S.O. Müdürlüğü ve Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile de faaliyetler icra etmektedir.

Tamamen gençlerden oluşan grubumuz, oldukça faal bir şekilde çalışmalarını yürütmektedir.

Resmi olarak dernekleşme sürecinde olan grubun üyelik sistemi gönüllülük esasına bağlıdır. Henüz resmi bir dernek olmadığımız için üye kaydı tutulmamakta faaliyetler grup üyesi dört kişi öncülüğünde ortak bir sözleşme etrafında yürütülmektedir.

Grubumuza girmek isteyenler, iyi niyet esası çerçevesinde hareket ettiği sürece faaliyetlerimizde her türlü ayrımcılıktan uzak olduğu müddetçe grubumuzda üye olarak yer alabilmekte ve bizlerle faaliyet gösterebilmektedir. Zaman zaman dört kişilik grup üyeleri haricinde faaliyetlerde yer almak isteyen gençlere de yer verilmektedir.

Grubun hiçbir faaliyetine bugüne kadar katılım ücretli olmamıştır. Faaliyetleri bir plan üzerine yürüten grubumuz, 2005 yılından itibaren her yıl ortalama 2 tiyatro oyunu sahnelemiştir.

 Bu proje T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı, AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığınca (Ulusal Ajans, http://www.ua.gov.tr) yürütülen Gençlik Programı kapsamında ve Avrupa Komisyonu'ndan sağlanan hibeyle gerçekleştirilmiştir. Ancak burada yer alan görüşlerden Ulusal Ajans veya Avrupa Komisyonu sorumlu tutulamaz.