“Türkiye’nin AB’ye Üyelik Süreci” Sivil Toplumla Diyalog Toplantısı Hatay’da Düzenlendi

Anasayfa / Haberler & Duyurular / Haberler & Duyurular >

Hatay’da Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından Avrupa Birliği Bakanı, ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır’ın katılımıyla eğitim camiası başta olmak üzere sivil toplum kuruluşları, yerel yönetimler, iş dünyası kuruluşları ve üniversitelere yönelik "Türkiye’nin AB’ye Üyelik Süreci” konulu Sivil Toplumla Diyalog Toplantısı düzenlendi. Müdürlüğümüz Proje Ekibi'nin de katılımı ve desteği ile 28 Nisan 2016 Perşembe günü gerçekleştirilen toplantıda 1500'e yakın temsilci hazır bulundu.

Toplantıda, AB’ye üyelik sürecimizde Türkiye’nin değişim ve dönüşümüne katkıda bulunan sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır’a, AB’ye üyelik süreci ile ilgili görüş ve önerilerini ilk elden sunma fırsatını buldu.

Toplantıda ayrıca, Erasmus + Programı ve Türkiye-AB Mali İşbirliği Programı kapsamında sivil toplum kuruluşlarına verilen destekler konusunda bilgilendirme sunumları yapıldı.

Toplantıda konuşan müdürlüğümüz proje ekibi koordinatörü Ahmet ŞANAL "İlimizde yaklaşık 19.800 öğretmenimiz bulunmaktadır. Gerek Valilik makamınca, gerek İl Milli Eğitim Müdürlüğü Proje ekibince yılda 2.000 öğretmen için proje eğitimleri tertiplenmektedir. İki eğitim öğretim yılı bir olarak düşünüldüğünde 1 yılda eğitim alan öğretmen sayısı için 5 bini ulaştığı söylenebilir. Bu konuda hem Sayın Valimize hem il Milli Eğitim Müdürümüze teşekkürlerimizi arz ediyoruz. Ancak; "Biz bir konuda Avrupa Birliği Bakanlığımızdan istirhamda bulunmak istiyoruz. O da şu ki; malumunuz öğretmenlerimizin yükleri ağır asli görevleri her şeyden daha önde geliyor. Çünkü onlar geleceğimizi oluşturacak çocuklarımızı yetiştiriyorlar. Dolayısıyla en önemli problemlerimizden olan Yabancı dil öğretimi ile ilgili Avrupa Birliği Bakanlığımızdan en azından her okuldan bir öğretmenimize yönelik bir kereliğe mahsus olmak üzere ücretsiz dil öğretimi ile ilgili proje yapmasını talep ediyoruz." dedi. Ardından konuşmalarından ötürü Bakan Bozkır önce sayın Şanal'a ve gıyabında ilimizdeki tüm öğretmenlere teşekkür etti.

Bu kayıt 02/05/2016 10:26:03 tarihinde oluşturulmuş ve 1819 kere ziyaret edilmiş.

Proje Sitelerimiz

Aydınlığa Giden Lokomotif ProjesiSuriyeli Çocuklar İçin Türkçe Konuşma Ağırlıklı Anasınıfı ProjesiMinik Vecihiler Hürkuş Oluyor Projesiİyi Örnekler Sitesi
Değerler EğitimiCemil Meriç YılıZeytin Dalı Okuma Evi ve Sanat AtölyesiOtizmli Çocukların Sosyal ve Sportif Yönden Desteklenmesi Projesi
Osmanlı Türkçesi ÖğreniyorumHatay'ın HayırseverleriSağlıklı Nesil, Sağlıklı GelecekBana Habib-i Neccar’ı Anlatır Mısın?
Ekmeğini Taştan Çıkaran GençlerMesleki Eğitim SitesiKırsalda Tiyatro ProjesiHatay Mangala Şenliği
Fidanlar Çınarların İzindeYahya Kemal Beyatlı Yılı