İSLAM ÂLEMİNDE VE DÜNYADA İLK

Anasayfa / Haberler & Duyurular / Haberler & Duyurular >

Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İlim Yayma Cemiyeti Hatay Şubesi'nin koordinesinde yürütülen T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığınca Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında desteklenen "Bana Habib-i Neccar'ı Anlatır mısın?" projesi kapsamında yürütülen Tiyatro Turnesinin son sahneleme faaliyeti kalabalık bir katılım ile gerçekleştirildi.
Kuran’ı Kerim’in Yasin Suresinde geçen kıssanın ve Habib-i Neccar Hazretleri’nin hayatının canlandırılması ile dünyada bir ilk olma özelliği taşıyan tiyatro oyununda oldukça duygusal anlar yaşandı.
28/04/2015 tarihinde Antakya Kültür Merkezinde saat 20.00'de başlayan ve katılım ücretsiz olduğu oyuna;
AK Parti Hatay İl Başkanı Av. Ahmet ATIÇ ve yönetim kurulu üyeleri, Hatay İl Milli Eğitim Müdür Vekili Halil SANLI, İl Müdür Yardımcısı Fahrettin ÖVER, Şube Müdürleri, Mustafa KÖSE ile M. Salih KAYA ve milli eğitim camiası, Hatay Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Şükrü Kudret ÖZBAKIŞ, Büyükşehir Belediyesi Encümen Üyesi Cengiz YILDIZ, MKÜ Barbaros Hayrettin Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof Dr. Enes ALTUĞ Ziraat Fakültesi Öğr. Üyesi Prof. Dr. Osman BİÇER, Veterinerlik Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ramazan GÖNENCİ, Türkçe Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Eyyüp COŞKUN, Türkiye İlim Yayma Cemiyeti Hatay Şubesi Başkanı Doç. Dr. Cengiz YILDIZ ve cemiyet ileri gelenleri, Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa KILINÇ, Antakya İlçe Müftüsü Necati ŞAFAK, İlahiyatçı Abdulmecit ERÇİN, Eğitim Bir Sen Hatay 1 No.lu Şube Başkanı İsmail BAYRAKDAR, Türk Alman Kültür Merkezi Başkanı M. Garip SİPER, Kutup Yıldızı Derneği Başkanı Faruk Necip OTUZBİR ve yönetim kurulu üyeleri, Hatay İli eski Müftülerinden, Mustafa VARLI katılım gösterdi.
Tiyatro öncesi konuşan Doç. Dr. Cengiz YILDIZ;
“1951 yıllarında Adnan Menderes döneminde kurulan İlim Yayma Cemiyeti Türkiye’nin ilk İmam Hatip’ini İstanbul’da açmıştır. Bugüne kadar 150 civarında İmam Hatip Lisesi’nin yapımına ve bine yakın İmam Hatip’in de açılmasına öncülük etmiştir. İlim Yayma Cemiyeti, milli ve manevi değerlere sahip Habibi Neccar Felsefesinde, dindar bir gençlik yetiştirmeyi hedeflemektedir. Bu maksatla da cemiyetimiz bu tiyatro oyununa destek vermiştir. Daha önce üç kez yapılan Habib-i Neccar sempozyumuna da öncülük eden STK’lar arasındadır. Hatay’da 2011’de kurulan şubemize ait 150 kişilik öğrenci yurdunun inşaatı devam etmektedir.” Dedi.
Tiyatro sonrası konuşan Hatay TOBB Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Mehmet Hanifi TUNCER ise; “Başta Oyunculara, yönetmen Ömer TUNCER’e, Senaryo Yazarı Ahmet ŞANAL’a ve projenin ortaya çıkmasında, uygulanmasında emeği geçen Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü Proje Ekibinde görevli bütün öğretmenlere ve İlim Yayma Cemiyeti Başkanı Doç. Dr. Cengiz YILDIZ’a ve bilhassa Antakya Nedime Keser Halk Eğitimi Merkezi ve ASO Müdürlüğü’ne teşekkür ederim.” Dedi ve ekledi;
“2014 yılında 1 Eylül’de başlayan bu tiyatronun çalışması hazırlık ve tiyatro kursu şeklinde sürmüştür. Oyuncu ekibinin dokuzu Mustafa Kemal Üniversitesi’nden olmak üzere sekizi Hatay TOBB İHL ve çeşitli liselerden seçilmiş olup oyuncular Cumartesi Pazar günleri de dahil olmak üzere büyük bir fedakârlıkla günlerce sahne çalışması yapmıştır. Oyun Hatay ili genelinde yedi ilçede sahnelenmiştir. Yüksek Lisans Tez çalışmamda, cemiyetimizin çalışmalarında olduğu gibi bugün bu tiyatro oyununda da en önemli amacımız Kuran’ı Kerim’in kalbi Yasin Suresinde geçen Anadolu’daki tevhit inancının ilk savunucusu ve temsilcisi Habib-i Neccar Hazretleri’nin ve onun türbesinin bulunduğu Anadolu’daki ilk camii olan Habib-i Neccar Camii’nin tanıtımına katkı sağlamaktır. Nasıl bir Konyalı’ya ya da herhangi bir vatandaşımıza ‘Konya’nın neyi meşhur?’ dediğimizde akla ilk önce Hz. Mevlana geliyor ise Hatay içinde künefeden önce de akla Habib-i Neccar Hazretleri’nin gelmesini istiyoruz. Kuran’ı Kerim’de yer verilen bu zatın ve onun arkasındaki hakikat ve tevhid mücadelesinin yeni nesillere, dünyaya tanıtılmasını hedefliyoruz. Bu faaliyetten sonra da özellikle ülkemizde bir tiyatro turnesi başlatmayı hatta özellikle bir sinema filmi yapmayı düşünüyoruz. Kutubi tefsirine göre O hayatında da öldükten sonra da halkının hayrını dileyen bir dosttu. O halde ona layık olmalı ve bizi düşünen, tevhit mücadelesi uğrunda can veren bu zat-ı muhteremi yeni nesillere aktaracak bu tarz çalışmaları gerçekleştirmeliyiz.” dedi ve konuşmasını seyircileri selamlayarak bitirdi.

Bu kayıt 30/04/2015 01:08:39 tarihinde oluşturulmuş ve 2825 kere ziyaret edilmiş.

Proje Sitelerimiz

Aydınlığa Giden Lokomotif ProjesiSuriyeli Çocuklar İçin Türkçe Konuşma Ağırlıklı Anasınıfı ProjesiMinik Vecihiler Hürkuş Oluyor Projesiİyi Örnekler Sitesi
Değerler EğitimiCemil Meriç YılıZeytin Dalı Okuma Evi ve Sanat AtölyesiOtizmli Çocukların Sosyal ve Sportif Yönden Desteklenmesi Projesi
Osmanlı Türkçesi ÖğreniyorumHatay'ın HayırseverleriSağlıklı Nesil, Sağlıklı GelecekBana Habib-i Neccar’ı Anlatır Mısın?
Ekmeğini Taştan Çıkaran GençlerMesleki Eğitim SitesiKırsalda Tiyatro ProjesiHatay Mangala Şenliği
Fidanlar Çınarların İzindeYahya Kemal Beyatlı Yılı