AB’ye Üyelik Süreci ve Türkiye’nin Yeni AB Stratejisi Konulu Sivil Toplumla Diyalog Toplantısı

Anasayfa / Haberler & Duyurular / Haberler & Duyurular >

             Hatay İli Proje Koordinasyon Ekibi üyeleri, Avrupa Birliği Bakanlığı, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır’ın katılımlarıyla 24 Mart 2015 Salı günü Adana Sheraton Oteli’nde Adanalı sivil toplum kuruluşları, yerel yönetimler, iş dünyası kuruluşları ve üniversitelerin temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen "AB’YE ÜYELİK SÜRECİ VE TÜRKİYE’NİN YENİ AB STRATEJİSİ” konulu Sivil Toplumla Diyalog Toplantısına katılım gösterdi.


Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından "Güçlü bir sivil toplum ve güçlü bir Türkiye” anlayışıyla düzenlenen diyalog toplantılarının ilki 26 Kasım 2014 tarihinde İstanbul’da, ikincisi 19 Şubat 2015 tarihinde İzmir’de ve üçüncüsü 18 Mart 2015 tarihinde Konya’da düzenlendi. Her üç toplantıya da yüzlerce sivil toplum kuruluşunu temsilen 6000’den fazla kişi katıldı.

 

Adana'da düzenlenen ve 1800'ün üzerinde STK'nın katıldığı toplantıda, AB üyelik sürecimizde Türkiye’nin değişim ve dönüşümüne katkıda bulunan sivil toplum kuruluşları temsilcileri, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci, Büyükelçi Volkan Bozkır’a, AB’ye üyelik süreci ile ilgili görüş ve önerilerini ilk elden sunma fırsatını buldu.

 

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci, Büyükelçi Volkan Bozkır toplantının açılış konuşmasında, "AB’ye katılım süreci, sadece kurumsal-yasal alanda ülkemize AB standartları kazandıran bir süreç değil; aynı zamanda toplumsal bir dönüşüm sürecidir de. Bu süreç ancak güçlü ve aktif bir sivil toplum sayesinde başarıyla sonuçlandırılabilir. 2002-2014 yılları arasında Adana ilimizde geliştirilen 822 projeye AB’den yaklaşık olarak 65 Milyon Avro tutarında kaynak aktarıldı. AB projelerinden faydalanmada başarılı illerimiz arasında olan Adana’nın da AB üyelik sürecimizde söyleyecek çok sözü var." dedi. Bakan Bozkır konuşmasını "Sivil Toplumla Diyalog Toplantılarımıza gösterilen ilginin büyüklüğü AB üyelik sürecimiz konusunda daha azimle ve şevkle çalışmak konusundaki kararlılığımızı güçlendiriyor." diye bitirdi.

 

Çukurovalı STK'ların yoğun ilgi gösterdiği toplantıda, Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri kapsamında Avrupa Birliği Bakanlığı, Türkiye Ulusal Ajansı ve Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından açılan stantlarda katılımcılara doğrudan bilgilendirmede bulunuldu.

 

Toplantıda ayrıca, Erasmus programı ve Türkiye-AB Mali İşbirliği Programı kapsamında sivil toplum kuruluşlarına verilen destek, fon ve hibe imkanları konusunda da bilgilendirme yapıldı.

Bu kayıt 26/03/2015 21:00:17 tarihinde oluşturulmuş ve 2049 kere ziyaret edilmiş.

Proje Sitelerimiz

Aydınlığa Giden Lokomotif ProjesiSuriyeli Çocuklar İçin Türkçe Konuşma Ağırlıklı Anasınıfı ProjesiMinik Vecihiler Hürkuş Oluyor Projesiİyi Örnekler Sitesi
Değerler EğitimiCemil Meriç YılıZeytin Dalı Okuma Evi ve Sanat AtölyesiOtizmli Çocukların Sosyal ve Sportif Yönden Desteklenmesi Projesi
Osmanlı Türkçesi ÖğreniyorumHatay'ın HayırseverleriSağlıklı Nesil, Sağlıklı GelecekBana Habib-i Neccar’ı Anlatır Mısın?
Ekmeğini Taştan Çıkaran GençlerMesleki Eğitim SitesiKırsalda Tiyatro ProjesiHatay Mangala Şenliği
Fidanlar Çınarların İzindeYahya Kemal Beyatlı Yılı